راهنمای خرید استوک

کامل ترین راهنمای خرید درایو نوری

کامل ترین راهنمای خرید درایو نوری

هر آنچه که لازم است در رابطه با درایو نوری بدانید

کامل ترین راهنمای خرید درایو نوری را قرار است امروز در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید بهتر تصمیم را بگیرید که آیا لپ تاپ یا کیس ای که قرار است بگیرید با داریو نوری اکستر نال باشد بهتر است یا داریو نوری اینتر نال باشد؟ یا اگر لپ تاپ یا کیس را دارید و قصد دارید داریو نوری را از آن بکاهید و یا به آن اضافه کنید چه مزایا و معایبی را برای شما به همراه دارد؟

استفاده از دیسک ها یا همان CD ها از چندین سال قبل رواج داشته است. برای اینکه بتوان اطلاعات را بر روی دیسک ها ذخیره کرد و یا از روی آن‌ها خواند باید رایانه ها را به دستگاه های به نام درایو نوری یا Optical drive مجهز گرد. در واقع این دستگاه ها همان CD رام ها یا CD رایتر ها هستند که بر روی رایانه ها نصب شده اند.

فهرست مطالب

درایو نوری چیست؟

درایو نوری در واقع دستگاهی است که برای خواند و یا نوشتن اطلاعات بر روی دیسک های CD و DVD استفاده می شود. این دستگاه ها همچنین قادر هستند که اطلاعات را بر روی CD ها و DVD های خاص را پاک کرده و مجدداً بر روی آن‌ها اطلاعات جدید را قرار دهند.

Optical drive از اجزای زیر تشکیل شده است.این اجزا در تمامی درایو های نوری وجود داشته و کارایی یکسانی دارند:

  • بخش متحرک درایو:شامل بخش های ورود و خروج CD و بخش های متحرک اپتیک است.
  • بخش موتور گرداننده دیسک:شامل یک موتور در وسط درایو که وظیفه چرخش دیسک را بر عهده دارد.
  • بخش اپتیک درایو: شامل بخش اپتیک و بازی حرکت دهنده اپتیک می باشد. این بخش برای خواندن اطلاعات از روی CD بر روی CD در حال چرخش حرکت می کند.
  • بخش برد مرکزی: وظیفه مین برد کنترل دور موتور و تنظیم حرکت اپتیک روی دیسک است. پردازش اطلاعات خوانده شده از روی دیسک توسط این بخش انجام خواهد شد. اطلاعات را این بخش توسط کابل های ساتا به برد اصلی رایانه انجام داده می‌شود.

منظور از Optical drive چیست

در سال های گذشته درایو های نوری به بازار آمدن که تنها قابلیت خواندن اطلاعات را از روی CD ها داشتند. چند سال بعد نوع جدید از درایو به بازار آمد که توانایی خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی CD را داشت. امروزه درایو استفاده شده در رایانه ها قابلیت خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی CD ها و DVD ها را دارا می باشد.

همچنین نوع جدیدی از درایو های نوری به بازار آمده اند که توانایی خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی درایو های نوری پرحجم یا همان بلوری را دارا می باشند. در خصوص پاسخ به سؤال منظور از درایو نوری چیست؟ باید به ماهیت این درایو ها توجه شود. این درایو ها اطلاعات روی CD ها را با استفاده از اپتیک و لیزر های خاصی می خوانند.

در واقع طول موج ارسال شده و دریافت شده از CD ها به صورت سیگنال دریافت می شوند. این سیگنال ها از طریق نرم افزار های داخل CDرام ها خوانده و شده و اطلاعات روی CD و یا DVD ها رمز گشایی و م قابل خواندن می شوند. امروزه درایو نوری به یکی از بخش های جدا نشدنی رایانه ها تبدیل شده است.

برای نصب ویندوز ها شما باید از CD ها و DVD ها استفاده کنید. فرایند نصب ویندوز طریق دیسک درایو ممکن است کمی زمانبر باشد اما استفاده از Optical drive امن تر و راحت تر از استفاده از روش های دیگر مانند فلش ها برای انتقال اطلاعات است. امروز چه درایوی های نوری به صورت اینترنال و اکسترنال مورد استفاده قرار می گیرند. هر کدام از این درایو ها قابلیت ها و ویژگی های خاص خود را دارا می باشند.

درایو نوری اکسترنال چیست؟

Optical drive اکسترنال به درایوی گفته می شود که در خارج از سیستم استفاده می شود. این نوع درایو ها در واقع در داخل کیس و یا لپ تاپ قرار نمی گیرند. می توان از آن‌ها در خارج از این سیستم ها استفاده کرد. اتصال درایو اکسترنال به وسیله کابل USB انجام می شود.

در واقع کابل USB در درایو اکسترنال وظیفه ارسال اطلاعات و همچنین تأمین برق درایو اکسترنال را بر عهده دارد. این نوع درایو ها به‌محض اتصال به رایانه ها به سرعت شناسایی می شوند. استفاده از Optical drive اکسترنال مزایا و معایب بسیاری دارد.

برای مشاهده وخریدلپ تاپ وکیس هایی با درایو نوری اکسترنال  و یا گرفتن مشاوره رایگان اینجا کلیک نمایید.

مزایای استفاده از درایو نوری اکسترنال:

  1. این درایوها را می توان به لپ تاپ و یا هر کیس دیگری متصل کرد.
  2. اتصال Optical drive اکسترنال آسان بوده و به راحتی توسط تمامی سیستم عامل ها شناسایی می شوند.
  3. این نوع درایو ها نیازی به نصب درایور ها و نرم افزار جانبی برای شناسایی ندارند.
  4. از درایو اکسترنال می توان برای رایت کردن CD و DVD نیز استفاده کرد.

معایب استفاده از درایو نوری اکسترنال:

  1. درایو نوری اکسترنال نسبت به درایو های نوری اینترنال طول عمر کمتری دارد.
  2. این درایو ها به دلیل استفاده از کابل USB کند تر بوده و فرآیند خواندن اطلاعات از آن‌ها زمان بر تر می باشد.

درایو نوری اینترنال چیست؟

با مشاهده مشخصات درایو اکسترنال شاید برای شما سؤال باشد که Optical drive اینترنال چیست؟ برای پاسخ به سؤال اینکه درایو نوری اینترنال چیست باید با فیزیک این درایو ها دقت کنیم. درایو اینترنال در داخل کیس ها و لپ تاپ ها قرار می گیرند با پیچ های خاصی به بدن متصل می شود. این درایو ها به دلیل اینکه مستقیم به مادربورد سیستم متصل می شوند سرعت بالاتر ا پشتیبانی می کنند.

برای مشاهده وخریدلپ تاپ وکیس هایی با درایو نوری اینترنال  و یا گرفتن مشاوره رایگان اینجا کلیک نمایید.

درایو اینترنال دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می شود:

مزایای Optical drive اینترنال:

درایو اینترنال به استفاده از کابل ساتا به صورت مستقیم به مادربورد ها متصل می شود سرعت انتقال اطلاعات در درایو اینترنال بیشتر است قدرت لنز و موتور استفاده شده در درایو نوری اینترنال بیشتر است برق اینترنال مستقیم از پاور سیستم تهیه می‌شود و در نتیجه برق مطمئن تری نسبت به کابل USB دارد سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات در Optical drive اینترنال بالاتر است قیمت درایو اینترنال نسبت به نمونه مشابه اکسترنال کمتر می باشد طول عمر درایو اینترنال نسبت به نمونه اکسترنال ان بالا تر می باشد.

معایب Optical drive اینترنال:

درایو اینترنال در داخل سیستم قرار می گیرد. قابلیت جا به جایی ندارد درایو اینترنال در لپ تاپ باعث افزایش ضخامت لپ تاپ شده و وزن لپ تاپ را افزایش می دهد Optical drive اینترنال در داخل کیس ها باعث می شود که یک فضا و کابل انتقال اطلاعات برای اتصال درایو به سیستم مصرف شود. درایو اینترنال دارای دور موتور بالاتری است و امکان شکستن دیسک های قدیمی و خش دار در آن‌ها بالاتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *