راهنمای خرید استوک

کدام یک انتخاب بهتری است کارت گرافیک جی فورس (GeForce) یا کوادرو (Quadro)

GeForce and Quadro graphics card difference

تفاوت کارت گرافیک جی فورس (GeForce)و کوادرو (Quadro)

تفاوت کارت گرافیک GeForce و Quadro ، قلب کارت های گرافیکی GPU است که به طور متوسط ​​در شاسی کامپیوتر شما قرار می گیرد ، بی نهایت محاسبات گرافیکی را انجام می دهد و نتایج را به مانیتورهای ارسال می کند.شاید این یک اغراق جزئی باشد ، اما کارت های گرافیک یک جز کاملاً مهم در سیستم های رایانه ای است و انتخاب کارت گرافیک مناسب یکی از مهمترین مراحل می باشد.

از نظر اهمیت ، پردازنده گرافیکی درست در همان نقطه با واحد پردازش مرکزی (CPU) قرار دارد – می دانید که این تراشه باعث کارکرد کل رایانه می شود. کارت گرافیک مناسب می تواند سیستم شما را مانند یک رویا اجرا کند. یک مورد اشتباه می تواند سیستم شما را از بین ببرد (زیرا احتمالاً می خواهید آن را از شاسی خارج کنید و آن را به بیت خرد کنید).

مقالات مرتبط

در این مقاله ، نگاهی به دو مورد از برجسته ترین محصولات کارت گرافیک خواهیم انداخت :

سری NVIDIA GeForce و مجموعه NVIDIA Quadro. هریک از این خانواده های محصول دو دهه است که وجود دارد و گرچه شباهت های زیادی بین آنها وجود دارد ، یک تفاوت بزرگ هم وجود دارد: کاربر هدف. کارت های گرافیک GeForce برای گیمرها و سایر کاربران مصرف کننده در نظر گرفته شده است ، در حالی که کارت های Quadro برای : مهندسین ، طراحان ، انیمیشن های سه بعدی و هر کسی که شغلش به گرافیک رایانه بستگی دارد. بیایید دلیل آن را بفهمیم.

کارت گرافیک GeForce RTX و کارت گرافیک Quadro RTX

تفاوت کارت گرافیک GeForce و Quadro

اولین چیزی که باید در مورد آنها بفهمید این است که تمام کارت های گرافیک NVIDIA بر اساس همان معماری اساسی GPU ساخته شده اند. این معماری انواع و ترتیب اجزای مورد نیاز برای پردازش گرافیکی را توصیف می کند. NVIDIA معماری GPU خود را اغلب به روز می کند و آخرین معماری Turing نام دارد (معماری های دیگر Volta ، Pascal ، Maxwell ، Kepler ، Fermi و Tesla نامگذاری شده اند). تورینگ اساس آخرین کارتهای GeForce و Quadro ، سری GeForce RTX و سری Quadro RTX است.

RTX مخفف ردیابی اشعه در زمان واقعی است و در مقاله دیگری جزئیات بیشتری به آن خواهیم پرداخت.

بنابراین ، اگر GPU های اساسی در کارتها یکسان است ، پس تمام کارتهای Quadro و GeForce باید یکسان باشند ، درست است؟

معماری کارت های گرافیک

اشتباه است. برای شروع ، در واقع سه نسخه از معماری تورینگ وجود دارد: TU102 ، TU104 و TU106. هر نسخه شامل مقادیر مختلف اجزای مورد استفاده برای پردازش گرافیکی است. TU102 بیشترین بهره را از همه دارد ، TU104 کمی کمتر و TU106 کمتر است.

به این ترتیب ، یک کارت گرافیک ساخته شده بر روی TU102 از یک کارت ساخته شده روی TU106 قدرتمندتر خواهد بود. علاوه بر این ، یک GPU معین می تواند برای استفاده از کل یا بخشی از ظرفیت کل آن پیکربندی شود. بنابراین حتی دو کارت گرافیک که بر اساس معماری TU102 ساخته شده اند می توانند از نظر قابلیت عملکرد متفاوت باشند.

در این مقاله به جزئیات معماری تورینگ نمی پردازیم ، اما نگاهی گذرا به سه نمودار تراشه به وضوح تفاوت را نشان می دهد. کافی است به ناحیه نسبی بلوک های سبز و زرد موجود در هر تراشه نگاه کنید. هرچه سبز و زرد بیشتری ببینید ، قدرت محاسبات تراشه بیشتر است.

تنوع توانایی پردازش بین کارت های گرافیک GeForce و Quadro

در حالی که هر دو بالاترین رده GPU های GeForce و Quadro بر اساس معماری TU102 ساخته شده اند ، کم رده ترین کارت های GeForce بر روی TU106 ساخته شده اند ، اما کارت های پایین رده Quadro بر روی TU104 قدرتمندتر ساخته شده اند. تنوع در توانایی پردازش تفاوت عمده ای بین کارت های گرافیک GeForce و Quadro به حساب می آورد.

به طور کلی کارت های GeForce قدرت محاسباتی کمتری نسبت به کارت های Quadro دارند. معماری در این دو کارت کاملاً یکسان است ، اما مقدار اجزای پردازش متفاوت است. کارت های Quadro به سادگی عضلات محاسباتی بیشتری نسبت به کارت های GeForce دارند.

تفاوت حافظه گرافیکی کارت های GeForce و Quadro

یک جز component خاص که باید به آن اشاره کرد حافظه گرافیکی است. کارت های Quadro حافظه بسیار بیشتری نسبت به کارت های GeForce دارند که می تواند یک مزیت بزرگ در گردش کار حرفه ای باشد. اگر فقط از کارت گرافیک خود برای بازی استفاده می کنید ، احتمالاً به حافظه 48 گیگابایتی ارائه شده توسط Quadro RTX 8000 احتیاج ندارید.

با 11 گیگابایت حافظه GeForce RTX 1080 Ti به راحتی می توانید آن را دریافت کنید. اما اگر یک شبکه عصبی را آموزش می دهید ، یک فیلم متحرک ارائه می دهید ، یا شبیه سازی های جامع CAE را اجرا می کنید ، از این حافظه اضافی استقبال می کنید.

از آنجا که کارتهای Quadro برای کاربران حرفه ای هدف قرار گرفته اند ، با مزایای حرفه ای زیادی همراه هستند. یکی از مزایای اصلی Quadro برای کاربران حرفه ای مانند مهندسان ، طراحان و معماران ، سطح سازگاری آن با برنامه های حرفه ای است.

نحوه عملکرد برنامه SOLIDWORKS درکارت گرافیک Quadro RTX 4000و GeForce RTX 2070

NVIDIA با فروشندگان نرم افزار مستقل (ISV) مانند Autodesk ، ANSYS ، Dassault Systèmes ، PTC ، Siemens و بسیاری دیگر مشارکت دارد تا کارت های Quadro را برای استفاده در برنامه های خود تأیید کنند. این بدان معنی است که ISV ها کارت های Quadro را در برنامه خود برای اطمینان از عملکرد قابل اطمینان آزمایش می کنند.

از همه مهمتر ، ISV ها می توانند برنامه های خود را برای استفاده بهینه با کارتهای Quadro تنظیم کنند. این تنظیم می تواند باعث بهبود چشمگیر عملکرد شود. برای مثال SOLIDWORKS را در نظر بگیرید.

در تست های معیار عملکرد برنامه ، SOLIDWORKS در هنگام استفاده از کارت گرافیک Quadro RTX 4000 بیش از GeForce RTX 2070 تقریباً دو برابر بهتر عمل می کند.

برخی از برنامه ها حتی عملکرد چشمگیر تری نیز کسب می کنند:

عملکرد زیمنس NX در Quadro RTX 4000 حدود 25 برابر بهتر از GeForce RTX 2070. همه برنامه ها این سطح از پیشرفت را مشاهده نمی کنند – این واقعا به میزان استفاده برنامه از GPU بستگی دارد – اما در مواردی که پیشرفت هایی وجود داشته باشد ، بسیار قابل توجه هستند.

امنیت کارتهای Quadro نسبت به کارتهای GeForce

و سپس ویژگی های کارت Quadro وجود دارد که فقط در تنظیمات حرفه ای لازم است. یک چیز ، کارتهای Quadro امنیت بالاتری نسبت به کارتهای GeForce دارند. درگاه های USB C در کارت های Quadro می توانند غیرفعال شوند ، این ویژگی مهم است اگر در محیط های امن مستقر شده باشد یا حاوی اطلاعات حساس باشد.

نمایش درکارتهای Quadro و GeForce

کارت های Quadro همچنین گزینه های نمایش بیشتری نسبت به کارت های GeForce ارائه می دهند. کارتهای Quadro از استریو چهار بافر ، نوعی نمایشگر سه بعدی که در شرکتهای علمی مانند زیست شناسی مولکولی استفاده می شود ، پشتیبانی می کنند و فقط کارتهای Quadro از Quadro Sync پشتیبانی می کنند .یک صفحه جانبی که خروجی ها را با یک آرایه از نمایشگرها برای تبلیغات ، ارائه ها و موارد دیگر هماهنگ می کند.

محاسبه درصد خطا درکارتهای Quadro و GeForce

سرانجام ، کارتهای Quadro نسبت به کارتهای GeForce کمتر در معرض خطاهای محاسباتی هستند. فقط کارتهای Quadro دارای حافظه تصحیح خطا (ECC) برای شناسایی و اصلاح خطاهای ناشی از تداخل تصادفی هستند. از نظر قابلیت اطمینان ، کارتهای Quadro دوباره نسبت به کارتهای GeForce برتری دارند.

ضمانت توسط شرکت NVIDIA

به این دلیل که NVIDIA کارت های Quadro را خود تولید می کند و می تواند ضمانت طولانی تری در مورد عملکرد آنها ارائه دهد. کارت های گرافیک GeForce توسط دیگر تولیدکنندگان ساخته می شوند – NVIDIA فقط GPU را ارائه می دهد. به همین دلیل ، کارتهای GeForce معمولاً ضمانت کوتاهتری دارند که فقط از شرکت سازنده کارت در دسترس است ، نه NVIDIA.

نتیجه گیری

انتخاب بین Quadro و GeForce اگر برای کارت گرافیک جدید در بازار هستید و نمی فهمید که آیا با Quadro یا کارت GeForce ، اولین قدم این است که تعیین کنید چه نوع کاربر هستید. آیا شما یک گیمر هستید؟ اگر چنین است ، GeForce احتمالاً بهترین شرط شماست.

آیا در طول روز برنامه های حرفه ای CAD / CAE را اجرا می کنید؟ در این صورت ، احتمالاً می خواهید Quadro را در نظر بگیرید. بله ، کارت های Quadro گران ترند ، اما همچنین قدرتمندتر ، قابل اعتماد تر و دارای ویژگی های غنی تر از کارت های GeForce هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *