راهنمای خرید استوک

تفاوت هارد ssd با hdd : کدام یک برای شما بهتر است؟

The difference between ssd and hdd

تفاوت SSD و HDD چیست؟

تفاوت هارد ssd با hdd کدام یک انتخاب بهتری است !! درایوهای حالت جامد و درایوهای دیسک سخت از نظر مشخصات فیزیکی مشابه هستند ، اما داده ها را بسیار متفاوت ذخیره می کنند. هر نوع درایو مزایا و معایبی دارد و تصمیم گیری در مورد انتخاب نوع مناسب به نحوه استفاده شما از رایانه برمی گردد. ما امروز قصد داریم تا شمارا راهنمای کنیم و نحوه کار هرکدام  و معنی آن ها را برای شما شفاف سازیم.

HDD

فناوری پشت درایوهای دیسک سخت کاملاً شناخته شده و آزمایش شده است. درایوهای دیسک سخت بیش از 50 سال است که وجود داردند ، به طور مداوم ظرفیت ذخیره سازی آنها را افزایش و اندازه فیزیکی آنها را کاهش می دهدند. HDD ها برای خواندن و نوشتن داده ها به دیسک های چرخان یا بشقاب متکی هستند.

هارد دیسک چگونه کار می کند

اصلی ترین تفاوت هارد ssd با hdd  این است که درایوهای دیسک سخت از یک یا چند بشقاب حساس به مغناطیس تشکیل شده است ، یک بازوی محرک با یک سر خواندن / نوشتن روی آن برای هر بشقاب و یک موتور برای چرخاندن بشقاب ها و حرکت بازوها. همچنین یک کنترل کننده و سیستم عامل I / O وجود دارد که به سخت افزار می گوید چه کاری انجام دهد و با بقیه سیستم ارتباط برقرار می کند.

هر بشقاب به صورت دایره های متحدالمرکز به نام آهنگ ها سازمان یافته است. مسیرها به واحدهای منطقی موسوم به sektor تقسیم می شوند. هر شماره آهنگ و بخش به یک آدرس منحصر به فرد منجر می شود که می تواند برای سازماندهی و مکان یابی داده ها مورد استفاده قرار گیرد.

داده ها در نزدیکترین منطقه موجود نوشته می شوند. یک الگوریتم وجود دارد که داده ها را قبل از نوشتن پردازش می کند ، به سیستم عامل اجازه می دهد خطاها را شناسایی و اصلاح کند.

1-تفاوت هارد ssd با hdd

خواندن و نوشتن

هر بار که از رایانه خود می خواهید داده ها را بازیابی یا به روز کند ، کنترل کننده I / O به بازوی محرک مکانی که این داده ها  قرار می گیرد و سر خواندن / نوشتن با خواندن وجود یا عدم وجود شارژ در هر آدرس ، داده ها را جمع می کند. اگر درخواست به روزرسانی داده ها باشد ، سر خواندن / نوشتن شارژ مسیر و بخش آسیب دیده را تغییر می دهد.

مدت زمان چرخش صفحه و بازوی محرک برای یافتن مسیر و بخش صحیح به عنوان تأخیر شناخته می شود.

معایب هارد HDD

معایب در هارد HDD در نتیجه قطعات مکانیکی مورد استفاده برای خواندن و نوشتن داده ها است ، زیرا یافتن و بازیابی فیزیکی داده ها زمان بیشتری نسبت به یافتن و بازیابی الکترونیکی داده ها دارد. قطعات مکانیکی اگر ضربه ببیند یا  زمین بیفتند می توانند پرش یا حتی خراب شوند. این مسئله در لپ تاپ ها نگران کننده است اما در کیس ها اینچنین  نیست. HDD ها همچنین سنگین ترند و انرژی بیشتری نسبت به SSD های مشابه دارند.

فواید

مزایای درایوهای دیسک سخت این است که یک فن آوری اثبات شده هستند و غالباً ارزان تر از درایوهای حالت جامد برای همان میزان ذخیره سازی هستند. در حال حاضر ، HDD ها نیز با فضای ذخیره سازی بیشتری نسبت به SSD در دسترس هستند.

SSD (درایو حالت جامد)

2-تفاوت هارد ssd با hdd

درایو حالت جامد یا SSD یکی از انواع حافظه‌های خواندنی و نوشتنی دائمی است که طراحی آن بر پایه تراشه‌های فلش (Flash) است. درایو‌های حالت جامد بر خلاف هارد دیسک‌ها (که از بارهای مغناطیسی برای ذخیره داده‌ها استفاده می‌کنند)، داده‌های خود را در چیپ‌های نیمه هادی بسیار ریزی که داخل تراشه هایش وجود دارد، ذخیره می‌کند.

سرعت دسترسی مستقیم به هر کدام از مکان‌های ذخیره سازیِ داده در این نوع حافظه‌ها به طور میانگین ۰.۱ میلی ثانیه (برابر ۰.۰۰۱ ثانیه) و سرعت انتقال داده معمولاً بین ۷۰ تا ۶۰۰ مگابایت بر ثانیه است.

معمولاً این گونه حافظه‌ها از تکنولوژی استاندارد SLC (مخفف Single-level cell به معنای “سلول تک مرحله‌ای”) استفاده می‌کنند که به هر سلول (فضای ذخیره سازی در SSD) اجازه می‌دهد تا فقط دو مقدار (پر یا خالی – یک بیت) در خود ذخیره کند.

در برخی دیگر از انواع حافظه‌های SSD که از تکنولوژی MLC (مخفف Multi-level cell به معنای “سلول چند مرحله‌ای”) استفاده کرده اند، سلول‌ها می‌توانند چهار نوع حالت مختلف را در خود ذخیره کنند که در این صورت، حافظه می‌تواند دو برابر بیشتر از حافظه‌های SLC، داده ذخیره کند.

NAND چگونه کار می کند

SSD ها را می توان به عنوان درایوهای بزرگ فلش در نظر گرفت. آنها از همان فناوری پایه استفاده می کنند. NAND ، فناوری موجود در درایوهای حالت جامد ، نوعی حافظه فلش است. در پایین ترین سطح ، ترانزیستورهای گیت شناور برای ذخیره داده ها ، شارژ (یا کمبود شارژ) را ثبت می کنند.

دروازه ها به صورت شبکه ای سازماندهی می شوند ، که بیشتر به یک بلوک مرتب می شوند. اندازه بلوک می تواند متفاوت باشد ، اما به هر سطر که شبکه را تشکیل می دهد یک صفحه گفته می شود.یک کنترل کننده SSD چندین عملکرد را انجام می دهد ، از جمله ردیابی مکان قرارگیری داده ها.

خواندن و نوشتن

یک دیگر از تفاوت هارد ssd با hdd این است که به روزرسانی داده ها برای SSD ها پیچیده تر است. با به روزرسانی هر بخشی از داده ها ، باید تمام داده های موجود در یک بلوک تازه شوند. داده های موجود در بلوک قدیمی در یک بلوک دیگر کپی می شود ، بلوک پاک می شود و داده ها با تغییر در یک بلوک جدید بازنویسی می شوند.
هر بار که از رایانه خود می خواهید داده ها را بازیابی یا به روز کند ، کنترل کننده SSD به آدرس داده های درخواستی نگاه می کند و وضعیت را می خواند.

هنگامی که درایو بیکار است ، فرایندی به نام جمع آوری زباله طی می شود و اطمینان حاصل می کند که اطلاعات موجود در بلوک قدیمی پاک شده و مجدداً برای نوشتن بلوک آزاد است.

معایب هارد SSD

SSD ها فناوری جدیدتری هستند و به همین ترتیب گران تر از HDD ها هستند. یافتن درایوهای حالت جامد با ظرفیت بزرگ دشوارتر است. HDD ها می توانند به اندازه 2.5 برابر بزرگتر باشند.

فواید

درایوهای حالت جامد زمان بارگذاری سریع تری را برای بازی ها ، برنامه ها و فیلم ها ارائه می دهند. به دلیل فناوری استفاده شده ، SSD ها سبک تر هستند و توانایی تحمل حرکت و افت را دارند. علاوه بر این ، درایوهای حالت جامد انرژی کمتری مصرف می کنند و به رایانه ها اجازه می دهد تا خنک تر شوند.

منبع : virgool.io/@ghermezstock

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *